Kategorie

Najnowsze

Lato w pełni ale niestety nie pod Giewontem. Z powodu gorszej pogody w tej części kraju górale muszą liczyć straty. Ze względu na niesprzyjającą aurę obniżono ceny wynajmu apartamentów w portalu Tatrzańskie Turnie - właściciele oferują korzystne promocje i atrakcje, z których można skorzystać nawet w przypadku gorszej pogody.

Z ostatniego zestawienia średnich rocznych poziomów stopy zwrotu z wynajmu nieruchomości wakacyjnych wynika, że mamy do czynienia z 3 kwartałem z rzędu, w którym wskaźnik rentowności rośnie. Najwyższy wzrost rentowności zanotowały góry. Posiadanie apartamentu staje się opłacalne. Region ten z coraz większym nasileniem upodobali sobie mieszkańcy Warszawy i województwa mazowieckiego. Specjaliści upatrują wyjaśnienia tego stanu rzeczy przede wszystkim w ukończeniu inwestycji komunikacyjnych.


Dodany przez Irena Dziwisz | 2015/02/20

Czego nie może inspektor nadzoru budowlanego?
Chociaż nadzór inwestorski zdaje się być najważniejszym typem nadzoru nad budową, inspektor nadzoru budowlanego uprawniony do jego sprawowania nie dorasta do pięt samemu inwestorowi.

Prawo budowlane niebezpośrednio nakłada na niego pewne ograniczenia, które można znieść odpowiednio skonstruowaną umową. Nie każdy jednak zaprząta sobie nią głowę, a powinien, bo może okazać się, że inspektor budowlany jest wyłączony z wszelkich aspektów finansowych budowy leżących po stronie inwestora.

Dlatego inspektor:
- nie może przystać na materiały czy usługi w innej niż negocjowana z inwestorem cenie, przy czym nie istotne jest czy ta ma być niższa czy wyższa i z jakiego powodu się zmienia,
- nie ma dostępu do pieniędzy inwestora i nie może nimi operować,
- nie ma prawa do pokrywania kosztów w imieniu inwestora, w tym wypłacania wynagrodzeń i zaliczek.

Wykonując nadzór inwestorski inspektor ma władzę podobną do tej inwestorskiej, lecz jednak okrojoną. Nie wolno mu zwalniać ani zatrudniać wykonawców, kierowników budowy/robót i innych uczestników procesu budowlanego. Nie powinien on negocjować i podpisywać z nimi umów. Nie jest też uprawniony do podejmowania kluczowych decyzji związanych ze znaczącymi zmianami w stosunku do projektów, dokumentacji, planów i aspektów techniczno-budowlanych. Wszystkie wymienione czynności nie są mu przypisane, lecz mogą być. Wystarczy, że inwestor udzieli mu odpowiednich pełnomocnictw. W razie czego zawsze można wejść na www.budownictwo.dekra.pl i tam poszukać pomocy.

Inspektor nadzoru budowlanego będzie mógł wtedy sprawować nadzór inwestorski uzupełniony o wybrane działania należące do inwestora. Może on też stać się inwestorem zastępczym zyskując tym samym wszystkie jego obowiązki i przywileje. W obu przypadkach należy dokładnie rozpisać w umowie warunki współpracy. Gdy udziela się pełnomocnictwa, najdrobniejsze szczegóły bywają bardzo ważne - decydują o późniejszej formie pracy stron, zapobiegają problemom w egzekwowaniu postanowień oraz zapewniają niezbędne bezpieczeństwo inwestorowi.

Zdjęcia naszego reportera


nieruchomości
deweloper
biura nieruchomości
budownictwo